Iwona Pacholczyk

 661 725 026

 chryzantema89@wp.pl

GORZYCZANIE

 

         

          Zespół Pieśni i Tańca „Gorzyczanie” powstał w 1994 r. Jest pierwszym i najprężniej działającym zespołem Gminnego Ośrodka Kultury w Wysocku Wielkim. Ćwiczą i doskonalą taniec w Gorzycach Wielkich, gdzie mieści się filia GOK-u.

          W zespole występuje 17 tancerzy. Program artystyczny zespołu obejmuje: Wiązankę tańców wielkopolskich, Krakowiaka, Tańce Kaszubskie, Suite Rzeszowską. Pierwszym Choreografem grupy był pan Kazimierz Brdęk, który przed przejściem na emeryturę pracował również dla Zespołu Pieśni i Tańca "Łany", działającego przy Akademii Rolniczej w Poznaniu. Pracę w Gorzyczanach zakończył w 2009 r. W 2009 jego obowiązki przejął pan Dawid Pieczyński który zakończył pracę z zespołem w 2015 roku, wtedy właśnie współpracę z grupą rozpoczęła pani Iwona Pacholczyk która prowadzi Gorzyczan do dnia dzisiejszego

 

Historia

 

          Działalność zespołu „Gorzyczanie” została zapoczątkowana organizowaniem dożynek wiejskich przez Marię Robakowską i Stanisława Furmanka. Siedzibą zespołu jest filia GOK w Gorzycach Wielkich. 

 

          W 1994 r. Zespół został objęty patronatem przez Gminny Ośrodek Kultury  w Wysocku Wielkim. W tym okresie opiekę nad zespołem sprawowała p. Maria Robakowska, a akompaniatorem jest p. Stanisław Furmanek. Choreografem „Gorzyczan” do 2010 był Kazimierz Brdęk, a zajęcia wokalne prowadził Józef Kasprzak. Po nich funkcję te przejęli Dawid Pieczyński i Joanna Robakowska. Od 2014 roku za choreografię odpowiada Iwona Pacholczyk.

 

          Zespół doskonalił swoje umiejętności taneczne i wokalne na warsztatach organizowanych w Wysocku Wielkim, Gorzycach Wielkich, Grabonogu, Chojniku, Kobylej Górze, Marszewie, Zakopanem, Przygodzicach, Mielnie, Żerkowie, Odolanowie, Antoninie i Karpaczu. Program artystyczny zespołu obejmuje: wiązankę tańców wielkopolskich, suitę rzeszowską, krakowiaka, poloneza, kujawiaka, oberka, mazura oraz tańce lubelskie, suitę kaszubską.

 

          Pierwsze stroje wielkopolskie wykonane były przez rodziców, z materiałów zakupionych przez GOK. Stroje Krakowskie zostały przekazane „Gorzyczanom” z inicjatywy Kazimierza Kasprzaka. W okresie od 1999 r. do 2011 r. zespół otrzymał stroje rzeszowskie i lubelskie. W 2013 roku do „Gorzyczan” trafiły stroje kaszubskie, ufundowane przez Urząd Marszałkowski i Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski. 

 

          Zespół prezentuje swoje umiejętności na diecezjalnych, powiatowych, gminnych czy wiejskich dożynkach.

Na biesiadach folkloru organizowanych przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu i wielu innych estradach promujących folklor i lokalną kulturę.

„Gorzyczanie” brali udział m.in. w VII ogólnopolskim apelu III tysiąclecia Lednica 2000r. (spotkanie młodych na polach lednickich). Od 2004 r. Prezentują swoje umiejętności na Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych w Jarocinie, 

wyjazdach zagranicznych na Litwę (miejscowość Sloneczniki) i do Nordhausen w Niemczech (partnerskie miasto Ostrowa Wlkp.)

 

W ciągu 25 letniej działalności zespół wychował 159 tancerzy.