Historia "Gorzyczan"      

        Działalność zespołu „Gorzyczanie” została zapoczątkowana organizowaniem dożynek wiejskich przez Marię Robakowską i Stanisława Furmanka. Siedzibą zespołu jest filia GOK w Gorzycach Wielkich. 

 

        W 1994 r. Zespół został objęty patronatem przez Gminny Ośrodek Kultury  w Wysocku Wielkim. W tym okresie opiekę nad zespołem sprawowała p. Maria Robakowska, a akompaniatorem jest p. Stanisław Furmanek. Choreografem „Gorzyczan” do 2010 był Kazimierz Brdęk, a zajęcia wokalne prowadził Józef Kasprzak. Po nich funkcję te przejęli Dawid Pieczyński i Joanna Robakowska. Od 2014 roku za choreografię odpowiada Iwona Pacholczyk.

 

        Zespół doskonalił swoje umiejętności taneczne i wokalne na warsztatach organizowanych w Wysocku Wielkim, Gorzycach Wielkich, Grabonogu, Chojniku, Kobylej Górze, Marszewie, Zakopanem, Przygodzicach, Mielnie, Żerkowie, Odolanowie, Antoninie i Karpaczu. Program artystyczny zespołu obejmuje: wiązankę tańców wielkopolskich, suitę rzeszowską, krakowiaka, poloneza, kujawiaka, oberka, mazura oraz tańce lubelskie, suitę kaszubską.

 

        Pierwsze stroje wielkopolskie wykonane były przez rodziców, z materiałów zakupionych przez GOK. Stroje Krakowskie zostały przekazane „Gorzyczanom” z inicjatywy Kazimierza Kasprzaka. W okresie od 1999 r. do 2011 r. zespół otrzymał stroje rzeszowskie i lubelskie. W 2013 roku do „Gorzyczan” trafiły stroje kaszubskie, ufundowane przez Urząd Marszałkowski i Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski. 

 

Zespół prezentuje swoje umiejętności na: 

  • diecezjalnych, powiatowych, gminnych, wiejskich dożynkach
  • estradach i biesiadach folkloru organizowanych przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

„Gorzyczanie” brali udział w:

  • VII ogólnopolskim apelu III tysiąclecia Lednica 2000r. (spotkanie młodych na polach lednickich)
  • od 2004 r. Prezentują swoje umiejętności na Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych w Jarocinie
  • wyjazdach zagraniczne: na Litwę (miejscowość Sloneczniki) i do Nordhausen w Niemczech (partnerskie miasto Ostrowa Wlkp.)

 

W ciągu 25 letniej działalności zespół wychował 159 tancerzy.

 

 

 

         Zespół Pieśni i Tańca „Gorzyczanie” powstał w 1994 r. Jest pierwszym i najprężniej działającym zespołem Gminnego Ośrodka Kultury z siedzibą w Wysocku Wielkim – filia Gorzyce Wielkie. 

        W zespole występuje 17 tancerzy. Program artystyczny zespołu obejmuje: Wiązankę tańców wielkopolskich, Krakowiaka,Tańce Kaszubskie, Suite Rzeszowską. Pierwszym Choreografem grupy był Pan Kazimierz Brdęk, który przed przejściem na emeryturę pracował również dla Zespołu Pieśni i Tańca "Łany", działającego przy Akademii Rolniczej w Poznaniu. Pracę w Gorzyczanach zakończył w 2009 r.. W 2009 jego obowiązki przejął Pan Dawid Pieczyński który zakończył pracę z zespołem w 2015 roku, wtedy właśnie współpracę z grupą rozpoczęła Pani Iwona Pacholczyk która prowadzi Gorzyczan do dnia dzisiejszego

Gorzyczanie